Ranking 2020:
najlepszy środek!
Jak poprawić wygląd swojej sylwetki

Jak poprawić wygląd swojej sylwetki? Grunt to właściwa suplementacja!

Chcąc poprawić wygląd swoich mięśni niezbędna okazuje się właściwa suplementacja, dzięki której w krótkim czasie zaobserwujemy przyrost masy mięśniowej. Na nasze szczęście producenci wprowadzają na polskim rynku wiele produktów, dzięki którym możliwe okazuje się poprawienie zdolności wysiłkowej naszego organizmu. Chcąc budować masę mięśniową powinniśmy decydować się na odżywki białkowe, czy też zestawy aminokwasów. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy listę chętnie wybieranych suplementów, gdzie znajduje się między innymi:

Spis treści

 1. Kreatyna
 2. Beta-alanina
 3. Białko serwatkowe
 4. Boostery testosteronu

1. Kreatyna

Jest naturalnym sposobem na zwiększenie wyników sportowych i budowanie beztłuszczowej masy ciała. Na podstawie przeprowadzonych badań można zauważyć, że ogólna zawartość kreatyny w mięśniach szkieletowych jest zwiększona po doustnym podaniu suplementów diety [1]. Nie ma się zatem co dziwić, że zyskała ona popularność jako dodatek do suplementów diety stosowanych przed treningiem. Na polskim rynku można znaleźć kreatynę w postaci cytrynianu, jabłczanu, esteru etylowego, azotanu, ku, glukonian, α-ketoglutaranu i orotanu. Kreatyna może pochwalić się doskonałymi właściwościami, dzięki którym możliwy jest:

 • wzrost masy mięśniowej,
 • poprawa objętości komórek mięśniowych,
 • szybsza regeneracja po treningu,
 • poprawa intensywności pracy mięśniowej.
kreatyna

Jaka jest zalecana dawka kreatyny na dobę? Specjaliści sugerują, aby przyjmować 3–10 gramów kreatyny na dobę w dwóch porcjach. Najlepsze efekty można osiągnąć poprzez przyjmowanie pierwszej dawki przed aktywnością fizyczną, a drugiej po jej zakończeniu.

2. Beta-alanina

Jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do aminokwasów, który jest prekursorem karnozyny, będącej podstawowym elementem tkanki mięśniowej. Charakteryzuje się działaniem mającym na celu utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej w obrębie komórek mięśniowych, co zapobiega powstawaniu kwasu mlekowego. Ma to bezpośrednie przełożenie na przyspieszenie procesu regeneracji mięśni i niwelacyji uczucia nadmiernego zmęczenia po treningu.

Polecamy: JAK POPRAWIĆ WYGLĄD SWOICH MIĘŚNI

Beta- alanina odpowiada za:

 • zahamowanie niekorzystnych reakcji katabolicznych w naszym organizmie,
 • odnowę komórek mięśniowych,
 • odżywienie mięśni,
 • poprawę wydolności całego organizmu,
 • rozwój masy mięśniowej ze względu na intensyfikację pracy układu mięśniowego.
Beta alanina

Badania pokazują, że stosowanie suplementacji przyczynia się do podwyższenia poziomu karnozyny o 60% [2]. Jest to o tyle istotne, że karnozyna odpowiada za utrzymywanie prawidłowego pH komórek, które ulega obniżeniu podczas wykonywania aktywności fizycznej. Stosowanie suplementacji przekłada się na poprawę wytrzymałości organizmu i poprawy wytrzymałości i siły mięśniowej oraz zmniejsza uczucie zmęczenia.

Zaleca się, aby przyjmować około 2–6 gramów dziennie podzielonych na dwie porcje przyjmowanych przed treningiem oraz po nim.

3. Białko serwatkowe

Białko serwatkowe zaliczane jest do grupy białek globularnych, które występują w mleku w postaci rozpuszczonej, które odpowiedzialne są za zachodzące w organizmie procesy immunologiczne. Fenomen suplementacji zawierającej białka serwatkowe wynika z zawartości cysteiny – aminokwasu endogennego, który jest niezbędny do syntezy glutationu. Ma to bezpośredni wpływ na zapewnienie osobom aktywnym fizycznie wysokiej sprawności i szybkiej regeneracji mięśni po treningu. Z kolei zawarty w białkach serwatkowych składnik α-laktoglobuliny wpływa na zmniejszenie podziałów jelitowych linii komórkowych występujących w organizmach ssaków. Wpływa to na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów.

Podsumowując białka serwatkowe mogą pochwalić się między innymi:

 • łatwą przyswajalnością,
 • przyspieszenie regeneracji mięśni,
 • poprawą sprawności fizycznej.
Polecamy: JAK ZBUDOWAĆ SUCHĄ MASĘ MIĘŚNIOWĄ? białko serwatkowe

Specjaliści zalecają przyjmowanie około 25–40 gramów odżywki białkowej najlepiej po zakończonej aktywności fizycznej.

4. Boostery testosteronu

Suplementacja znana pod nazwą „boostery testosteronu” to substancje, które poprzez swój skład mają na celu stymulowanie syntezy naturalnie występujących w naszym ciele hormonów i dbanie o ich prawidłowy poziom. Badania pokazują, że wpływają one znacznie na podwyższenie testosteronu, czy też poprawę libido [3].

Boostery testosteronu w swoim składzie zawierają przede wszystkim ekstrakty roślinne oraz witaminy i składniki mineralne.

boostery testosteronu

Podsumowując, właściwa suplementacja odgrywa dużą rolę w życiu osób aktywnych, gdyż podczas wzmożonego treningu organizm potrzebuje więcej witamin. Można zatem powiedzieć, że kreatyna wpływa na wzrost masy mięśniowej, a tymczasem aminokwasy rozgałęzione BCAA chronią mięśnie podczas intensywnych treningów. Co więcej powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że dieta wzbogacona o kwasy omega-3 i inne zdrowe tłuszcze wpływa na poprawę kondycji serca i stawów, a przy tym wspomaga pracę mózgu. Nie możemy również zapominać o dostarczaniu protein i białka, gdyż są one niezbędne do wzrostu mięśni.

Na polskim rynku dostępny jest szeroki wachlarz wysokiej jakości suplementów, które cieszą się uznaniem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb i oczekiwań.


 1. Mesa JL, Ruiz JR, González-Gross MM, Gutiérrez Sáinz A, Castillo Garzón MJ. Oral creatine supplementation and skeletal muscle metabolism in physical exercise. Sports Med. 2002;32(14):903-944. doi:10.2165/00007256-200232140-00003
 2. Culbertson JY, Kreider RB, Greenwood M, Cooke M. Effects of beta-alanine on muscle carnosine and exercise performance: a review of the current literature. Nutrients. 2010;2(1):75-98. doi:10.3390/nu2010075
 3. Almaiman AA. Effect of testosterone boosters on body functions: Case report. Int J Health Sci (Qassim). 2018;12(2):86-90.