Ranking 2020:
najlepszy środek!
kulturysta

Jak niszczyć i budować?

W wielu miejscach można znaleźć zapytanie, czy spalanie tanki tłuszczowej i budowanie masy mięśniowej może odbywać się w tym samym czasie. Jak najbardziej. Kwestia dotyczy jedynie tempa, w jakim te zmiany będą zachodzić. Można nawet śmiało powiedzieć, że decydując się na budowanie masy mięśniowej jesteśmy w stanie przekuć tkankę tłuszczową właśnie w mięśnie. Jest to związane z tym, że podczas budowania masy niezbędny jest dodatni bilans kaloryczny, a z kolei decydując się na redukcję tkanki tłuszczowej musimy dążyć do osiągnięcia jego deficytu. Inaczej mówiąc, możemy wykorzystać nagromadzoną tkankę tłuszczową, aby pobudzić i wspomóc proces budowania mięśni, gdy energia nie będzie dostarczane z dodatkowego jedzenia.

Badania pokazują, że osoby, które borykają się z nadwagą mogą szybciej spalać tkankę tłuszczową, a tym samym budować masę mięśniową niż osoby szczupłe. Jak to możliwe? Związane jest to tym, że nawet przy niewielkiej aktywności fizycznej u takich osób następuje jednoczesne spalanie tkanki tłuszczowej i budowanie masy mięśniowej. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że im więcej taka osoba ma tłuszczu i mniej mięśni, tym większa będzie zdolność wzmocnienia organizmu. Nie powinniśmy się również zniechęcać, gdy proces ten trochę się wydłuży, gdyż zdecydowanie trudniej jest budować masę, gdy nie ma się nagromadzonych pokładów tłuszczyku. Nie możemy się zrażać do dalszych prób osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Polecamy: JAK POPRAWIĆ WYGLĄD SWOICH MIĘŚNI

Zmuszony byłeś przerwać ćwiczenia, a teraz boisz się, że wszystko musisz zaczynać od zera? Nic bardziej mylnego. Nasze mięśnie pamiętają wcześniejszy wysiłek. Gdy nasze mięśnie przeszły już wcześniej jakąś drogę, zdecydowanie łatwiej jest im wrócić do poprzedniego rozmiaru, niż osiągnąć go od początku. Jest to efekt tego, że podczas ćwiczeń wypracowywane są jąderka komórkowe, które nie zanikają gdy przestajemy trenować. Jest to tak zwana pamięć mięśniowa.

Decydując się na rozpoczęcie treningu musimy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • jakich rezultatów oczekujemy,
 • jak oceniamy swoją kondycję,
 • czy do treningu przystępujemy pierwszy raz, czy wracamy do niego po przerwie.

Jest to o tyle istotne, że od udzielonych odpowiedzi zależy wybór najskuteczniejszej formy treningowej, tak by osiągać satysfakcjonujące efekty i to w jak najkrótszym czasie.

trening na masę

Z naszego doświadczenia wynika, że najlepsze efekty można uzyskać poprzez połączenie treningów aerobowych z treningami siłowymi. Na jeszcze lepsze rezultaty możemy liczyć wprowadzając również trening interwałowy.

Niemniej musimy sobie zdawać sprawę, że budowanie mięśni to jedno, ale nie możemy zapominać o właściwej regeneracji organizmu. Musimy dać mięśniom szansę na odpoczynek i rekonstrukcję.

Polecamy: CO JEŚĆ, ABY MIĘŚNIE SZYBCIEJ ROSŁY?

Oczywiście wszystko zależy również od różnych czynników, między innymi od określenia płci, gdyż ciało przeciętnej kobiety może składać się z 24 do 26 procent masy mięśniowej, podczas gdy u mężczyzn osiąga aż 40 procent lub więcej. Nie musisz się jednak martwić, gdyż poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, właściwe odżywianie się i trening siłowy ukierunkowany na budowanie mięśni możesz osiągnąć podobne rezultaty co mężczyźni. Jesteś aktywną kobietą i marzysz o wyrzeźbionej sylwetce? Skoncentruj się na trzech aspektach: treningu, odpowiednim odżywianiu i przestrzeganiu zdrowych nawyków, a na pewno osiągnięte efekty sprostają twoim oczekiwaniom. Mimo, że proces budowania mięśni zachodzi u kobiet wolniej niż u mężczyzn, nie zrażaj się. Musisz nastawić się na duży wysiłek, samozaparcie i samodyscyplinę.

Spis treści

 1. Odpowiedni trening
 2. Właściwe odżywianie
 3. Zdrowe nawyki to podstawa
 4. Właściwa suplementacja

Odpowiedni trening

 • pracuj regularnie, a nie tylko sporadycznie,
 • nie stawiaj na rutynę i przyzwyczajenie, ale codziennie zmieniaj ćwiczenia, aby mięśnie nie przyzwyczaiły się do wykonywanych ćwiczeń,
 • stopniowo zwiększaj obciążenie mięśni, zacznij od małych obciążeń przechodząc do podnoszenia ciężarów,
 • wprowadź do treningu ćwiczenia typu kardio, które spalają tłuszcz otaczający mięśnie.
dobry trening na masę

Właściwe odżywianie

Co więcej, nie można zapomnieć o optymalnym sposobie odżywania, gdyż tylko w ten sposób można skutecznie budować masę mięśniową. Pamiętaj o tym by:

 • przed każdym treningiem dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość białka, gdyż to właśnie one stymulują budowanie mięśni poprzez wzrost Twoich włókien mięśniowych,
 • nie przesadzaj z przyjmowaniem węglowodanów (u kobiet optymalna dzienna dawka wynosi około 200g),
 • wprowadź do diety kreatynę, która poprawia wytrzymałość i pomaga spalać tłuszcz, a przy tym wpływa na budowanie mięśni, siły.
dobra dieta na masę

Zdrowe nawyki to podstawa

 • pamiętaj o odpoczynku i regeneracji mięśni, gdyż mięśnie rosną w momencie gdy właśnie odpoczywają,
 • dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skurczy mięśni,
 • pamiętaj o posiłku przed treningiem, gdyż w przeciwnym razie organizm będzie spalać mięśnie, a nie tkankę tłuszczową,
zdrowe nawyki

Właściwa suplementacja

Prawidłowa suplementacja przyczynia się do:

 • poprawy zdrowia,
 • osiągania lepszych wyników,
 • uzyskania dodatkowej porcji energii,
 • uzupełnienia organizmu w niedobory witamin i mikroelementów.
dobry suplement na masę

Jesteśmy przekonani, że już w krótkim czasie od rozpoczęcia stosowania zauważysz zdecydowaną poprawę wytrzymałości, poprawę kondycji, a tym samym lepszą samoocenę. Na pewno nie pożałujesz, że wprowadzasz ją do swojej diety.

Co więcej udowodniono naukowo, że większy wysiłek fizyczny przekłada się również na lepsze samopoczucie, a tym samym wyższą samoocenę. Jest to zauważalne zarówno u kobiet, jak również u mężczyzn i to bez względu na wiek.

Już teraz zaplanuj całkowity proces budowania masy mięśniowej i ciesz się osiągniętymi rezultatami.